A Török János Református Oktatási Központ 10. évfolyamos diákjainak Paksra szerveztünk tanulmányi kirándulást.
Dénes Bertalan 10. ny osztályos diák beszámolója a kirándulásról:
2024. május 14-én 7.45-kor indultunk autóbuszos kirándulásra a Paksi Atomerő látogatásra. Alig kétórás út után megérkeztünk a célállomásra. Miután leparkoltunk, Herédi János tanár úrral érdeklődtünk az erőmű Látogató Központjában a csoportunk beosztásáról. Elmondták, hogy 11 órára osztottak be minket, amikor egy idegenvezető, Tóth Zoltán Róbert irányításával elkezdődött az erőmű részletes bemutatása. Elsőként az ott lévő kiállításon megismerkedtünk a Paksi Atomerőmű történetével. Elhangzott, hogy 1969-től 1987-ig tartott az építkezés, és 1982-től kezdte meg működését. Azzal a céllal hozták létre, hogy Magyarország villamos energia ellátását a kornak megfelelő módon támogassák. Ma az ország energia szükségletének kb. 40 %-át biztosítja.
A kiállításról továbbmentünk a lokalizációs toronyba, ahol négy fő szakember folyamatosan ellenőrzi az erőműben zajló folyamatokat, úgy mint a vízkörök paramétereinek vizsgálata és a generátorok megfelelő működése.
Az idegenvezetőnk részletezte az erőmű működését. Megtudtuk, hogy az erőműben 4 nyomottvizes reaktor működik, amely két zárt vízkörből, a primer és szekunder körből állnak. Jellegzetessége, hogy a magas nyomás miatt a primer köri víz 300°C-on sem forr fel. A maghasadás miatt felmelegszik a primer köri víz. A gőzfejlesztők belsejében a primer köri víz átadja a hőt a szekunder körnek, amiben gőz képződik. A gőz két turbinát hajt meg, ami által a generátor áramot termel. A fáradt gőzt a Duna vizével hűtik és visszakerül a kondenzátorba.
Fontos információkat kaptunk a reaktort tápláló üzemanyaggal kapcsolatban: A bányászat során kitermelt természetes uránt dúsítják, majd pasztillákká préselik, üzemanyagpálcákba töltik és a pálcákat kazettákba szerelik, amelyet a reaktorba helyeznek. Egy idő után a kazetták elveszítik energiatermelő képességüket, így cserére szorulnak. Az elhasználódott kazetták pihentető medencébe kerülnek, ahol 3-5 évig tárolják. A nagy aktivitású hulladékot az erőmű melletti ideiglenes tárolóba helyezik. A tárolást egyelőre megoldották, de hosszú távon keresik a további lehetőségeket.
Aztán biztonsági felszereléssel ellátva (védősisak, védőszemüveg, füldugó) saját szemünkkel megtekinthettük a 4-es reaktorblokk turbináját és generátorát. Hatalmas méretük megdöbbentett minket, egy óriási csarnokban működnek, ahol nagy zaj volt. Ezután egy magas lépcsőt megmászva felmehettünk egy üvegfallal védett szintre, ahol közvetlenül ráláttunk a 3-as és 4-es reaktorblokk felső blokk részére. Ez a két blokk 472 tonna súlyú és 20 méter mélyen zajlik a maghasadás folyamata. Ez a folyamat a látogatás alatt is zajlott. Hasznos tudást kaptunk a kirándulás során, mivel a fizika, ill. kémia órán tanultakat a gyakorlatban is közelebbről megtapasztalhattuk.